Dua Lipa fiton çmimin “Grammy” për albumin më të mirë pop

Këngëtarja kosovare, Dua Lipa, është nderuar me çmimin “Grammy” në kategorinë për albumin më të mirë në zhanrin pop, me “Future Nostalgia”.

Ky është çmimi i saj i parë në edicionin e 63-të të ndarjes së çmimeve prestigjioze. Më 2018 kishte fituar dy çmimet e para “Grammy” në karrierë, atë për artisten më të mirë të re dhe për incizimin më të mirë dance.

Në këtë edicion, Lipa ishte e nominuar në gjashtë kategori.

Secila nga njëmbëdhjetë këngët e këtij albumi shpërndan një ndjenjë euforike që rritet nga tingujt e parezistueshëm. Sigurisht, albumi për suksesin e vet i ka borxh të madh së kaluarës nostalgjike e veshur me shkëlqimin e këngëve në disco dhe muzikës së viteve ’80. Këngët e Lipës janë të paturpshme në dëshirat e tyre, qoftë për të dalë me ish-të dashurin apo për të takuar dikë të ri.

Dua me këtë album mori epitetin “alfa e discos”.

“Future Nostalgia” u lansua në mars të vitit të kaluar.

Situata me koronavirusin i kishte shkaktuar pasiguri për gjithçka. Dilemë kryesore e kishte pasur nëse duhej ta lansonte albumin e saj. Me shpresë që albumi i saj i dytë t’u japë njerëzve pak lumturi, kishte vendosur që ta lansonte.

“Faleminderit shumë, kjo është një çmenduri. ‘Future Nostalgia’ më ka ndryshuar jetën në shumë mënyra por një gjë që e kam kuptuar është se sa e rëndësishme është lumturia. Në fund të albumit tim të parë mendoja se duhet bërë muzikë të trishtë për të ndier se ajo ka rëndësi dhe jam mirënjohëse dhe e nderuar pasi që lumturia është diçka që të gjithë e meritojmë”, ka thënë Lipa pasi pranoi çmimin.

Taylor Swift me “Folklore” fitoi albumin e vitit duke e bërë këngëtarja dhe tekstshkruesja e parë që fitoi këtë çmim tri herë, pas fitoreve të saj për “Fearless” në 2010 dhe “1989” në vitin 2016.

Beyoncé fitoi çmimin për performancën më të mirë R&B për “BLACK PARADE”. Ajo mori katër çmime “Grammy” në këtë edicion duke bërë kështu histori. “Quuen Bey” u bë artistja më me së shumti çmime “Grammy”, gjithsej 28.

Fituesit e çmimeve kryesore i gjeni më poshtë:

Albumi më i mirë pop – “Future Nostalgia”, Dua Lipa

Incizimi i vitit: “Everything I wanted”, Billie Eilish

Albumi i vitit – “Folklore”, Taylor Swift

Performanca më e mirë R&B – Beyonce “Black Parade”

Kënga më e mirë rap – “Savage” Megan Thee Stallion ft. Beyonce

Kënga e vitit – H.E.R. “I cant breathe”

Albumi më i mirë country – Miranda Lambert “Wildcard”

Kënga më e mirë country – “Crowded Table,” Brandi Carlile, Natalie Hemby & Lori McKenna (The Highwomen)

Performanca më e mirë country duo ose grup – “10,000 Hours,” Dan + Shay & Justin Bieber

Albumi më i mirë rok – The New Abnormal, The Strokes

Kënga më e mirë rok – “Stay High, Brittany Howard (Brittany Howard)

Performanca më e mirë rok – “Shameika,” Fiona Apple

Albumi më i mirë rap – King’s Disease, Nas

Performanca më e mirë rap – “Savage,” Megan Thee Stallion feat. Beyoncé

Performanca më e mirë pop duo ose grup – “Rain on Me,” Lady Gaga and Ariana Grande

Albumi më i mirë R&B – Bigger Love, John Legend

Albumi më i mirë R&B progresive – It Is What It Is, Thundercat

Kënga më e mirë R&B – “Better Than I Imagine,” Robert Glasper, Meshell Ndegeocello & Gabriella Wilson (Robert Glasper Feat. H.E.R and Meshell Ndegeocello)

Performanca më e mirë R&B tradicionale – “Anything For You,” Ledisi

Albumi më i mirë alternativ – Fetch the Bolt Cutters, Fiona Apple

Videospoti më i mirë – “Brown Skin Girl,” Beyoncé

Best Contemporary Christian Music Album -Jesus Is King, Kanye West

Best Song Written For Visual Media – “No Time To Die” [From No Time To Die], Billie Eilish O’Connell & Finneas Baird O’Connell (Billie Eilish)

Best Score Soundtrack For Visual Media- Joker, Hildur Guðnadóttir

Best Compilation Soundtrack For Visual Media – JoJo Rabbit, Various Artists

Best Music Film – Linda Ronstadt: The Sound of My Voice, Linda Ronstadt

Best Musical Theater Album -Jagged Little Pill, Kathryn Gallagher, Celia Rose Gooding, Lauren Patten & Elizabeth Stanley, principal soloists; Neal Avron, Pete Ganbarg, Tom Kitt, Michael Parker, Craig Rosen & Vivek J. Tiwary, producers (Glen Ballard & Alanis Morissette, lyricists) (Original Broadway Cast)

Albumi më i mirë komedi – Black Mitzvah, Tiffany Haddish

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling) –

Blowout: Corrupted Democracy, Rogue State Russia, and the Richest, Most Destructive Industry on Earth, Rachel Maddow

Best Global Music Album – Twice As Tall, Burna Boy

Incizimi më i mirë dance – “10%,” Kaytranada feat. Kali Uchis

Albumi më i mirë Dance/Electronic – Bubba, Kaytranada

Best Contemporary Instrumental Album- Live At The Royal Albert Hall, Snarky Puppy

Best Instrumental Composition – “Sputnik,” Maria Schneider (Maria Schneider)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella -“Donna Lee,” John Beasley (John Beasley)

Best New Age Album – More Guitar Stories, Jim “Kimo” West

Best Gospel Performance/Song – “Movin’ On,” Darryl L. Howell, Jonathan Caleb McReynolds, Kortney Jamaal Pollard & Terrell Demetrius Wilson (Jonathan McReynolds & Mali Music)

Best Gospel Album -Gospel According To PJ, PJ Morton

Best Roots Gospel Album – Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album), Fisk Jubilee Singers

Best Recording Package – Vols. 11 & 12, Doug Cunningham & Jason Noto (Desert Sessions)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package – Ode to Joy, Lawrence Azerrad & Jeff Tweedy (Wilco)

Best Album Notes – Dead Man’s Pop, Bob Mehr (The Replacements)

Best Historical Album – It’s Such a Good Feeling: The Best of Mister Rogers, Lee Lodyga & Cheryl Pawelski, Michael Graves (Mister Rogers)

Best Engineered Album, Non-Classical -Hyperspace (Beck)

Best Remixed Recording – “Roses (Imanbek Remix),” Saint JHN (Imanbek Zeikenov)

Best Engineered Album, Classical – Shostakovich: Symphony No. 13, ‘Babi Yar’

Producer of the Year, Classical – David Frost

Albumi më i mirë rok latin ose alternativ – La Conquista Del Espacio, Fito Paez

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano) – Un Canto Por Mexico, Vol.1, Natalia Lafourcade

Best Tropical Latin Album – 40, Grupo Niche

Best Orchestral Performance – “Ives: Complete Symphonies,” Gustavo Dudamel (Los Angeles Philharmonic)

Best Opera Recording – “Gershwin: Porgy and Bess,” David Robertson, Angel Blue & Eric Owens, David Frost (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)

Best Choral Performance – “Danielpour: The Passion of Yeshua,” JoAnn Falletta, James K. Bass & Adam Luebke (James K. Bass, J’Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance – “Contemporary Voices,” Pacifica Quartet

Best Classical Instrumental Solo – Theofanidis: Concerto for Viola and Chamber Orchestra, Richard O’Neill

Best Classical Compendium -Thomas, M.T.: From the Diary of Anne Frank & Meditations on Rilke, Isabel Leonard, Michael Tilson Thomas, Jack Vad

Best Contemporary Classical Composition – Rouse: Symphony No. 5, Christopher Rouse (Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)

Best American Roots Performance – “I Remember Everything,” John Prine

Best American Roots Song -“I Remember Everything,” Pat McLaughlin & John Prine (John Prine)

Best Americana Album – World On The Ground, Sarah Jarosz

Best Bluegrass Album – Home, Billy Strings

Best Traditional Blues Album – Rawer Than Raw, Bobby Rush

Best Contemporary Blues Album – Have You Lost Your Mind Yet?, Fantastic Negrito

Best Folk Album – All The Good Times, Gillian Welch & David Rawlings

Best Regional Roots Music Album -Atmosphere, New Orleans Nightcrawlers

Best Reggae Album – Got To Be Tough, Toots & The Maytals

Best Children’s Music Album – All The Ladies, Joanie Leeds

Best Improvised Jazz Solo – “All Blues” Chick Corea, track from: Trilogy 2 (Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade)

Best Jazz Vocal Album – Secrets Are The Best Stories, Kurt Elling Feat. Danilo Pérez

Best Jazz Instrumental Album – Trilogy 2, Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade

Best Large Jazz Ensemble Album – Data Lords, Maria Schneider Orchestra

Best Latin Jazz Album – Four Questions, Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra

Best Traditional Pop Vocal Album – American Standard, James Taylor

Best Metal Performance – “Bum-Rush,” Body Count

Best Country Solo Performance -“When My Amy Prays,” Vince Gill

Producer of the Year, Non-Classical – Andrew Watt/Fokusi.info/