Emiratet e Bashkuara Arabe dënojnë sulmet e Hamasit

Emiratet e Bashkuara Arabe i kanë dënuar sulmet e Hamasit si një “përshkallëzim serioz dhe të rëndë”.

Ministria e saj e jashtme tha se ishte “e tmerruar” nga raportet për marrjen e pengjeve.

Ata u kanë bërë thirrje të dyja palëve që të “de-përshkallëzojnë dhe të shmangin një zgjerim të dhunës së tmerrshme me pasoja tragjike”.

Komuniteti ndërkombëtar “nuk duhet të lejojë që shkatërrimi nihilist të kapërcejë një rajon, njerëzit e të cilit tashmë kanë pësuar mjaft luftë dhe trauma”, tha ministria e Emirateve të Bashkuara, raporton Sky News.

Ata kanë bërë thirrje për një kthim në negociata për një zgjidhje me dy shtete.