Erdogani sfidon SHBA-në, i bllokon hapësirën ajrore për kundërsulme ndaj Iranit

Turqia ka refuzuar kërkesën e Shteteve të Bashkuara për të përdorur hapësirën e saj ajrore për sulme të mundshme ndaj Iranit. Turqia po ndjek shembullin e Kuvajti, Jordanisë dhe Katarit, të cilët i kishin mohuar SHBA-së lejen për të lejuar bazat e saj për të sulmuar Iranin.

Vendet e Gjirit kanë këshilluar gjithashtu SHBA-në kundër përdorimit të bazave ushtarake amerikane brenda territoreve të tyre për sulme të mundshme në përgjigje të çdo sulmi iranian ndaj Izraelit, raportoi Middle East Eye.

Duke cituar një zyrtar të lartë amerikan, gazeta raportoi se zyrtari tha se aleatët e Gjirit të SHBA-së po punojnë në mënyrë aktive për të “parandaluar çdo lidhje” që mund t’i implikojë ata në një hakmarrje të SHBA kundër Teheranit ose aleatëve të tij nga bazat e vendosura brenda mbretërive të tyre.

Lini një Përgjigje