Filipine, të paktën 20 të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut në pjesën jugore të vendit

Të paktën 20 persona kanë vdekur pas disa ditësh shi në pjesë të Filipineve jugore, thanë sot agjencitë e e emergjencës.

Në provincën Davao de Oro, 13 persona kanë vdekur, ndërsa dy janë të zhdukur dhe katër persona janë vrarë në Davao del Norte fqinje, thanë zyrtarët e menaxhimit të fatkeqësive. Një stuhi e fuqishme dhe një nivel i ulët barometrik shkaktuan reshje shiu në rajonin jugor të Mindanao nga 28 janari deri më 2 shkurt, duke shkaktuar përmbytje dhe rrëshqitje dheu me viktima, sipas të dhënave nga agjencia kombëtare e menaxhimit të fatkeqësive.

Përmbytjet zhvendosin mijëra banorë nga shtëpitë e tyre!

https://youtu.be/Rn_u6VWlAKc

Më shumë se 812,000 njerëz u prekën, nga të cilët rreth 85,000 u strehuan në strehim të përkohshëm, shtoi agjencia. Në mesin e janarit, 18 njerëz vdiqën në përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut të shkaktuara nga shirat e dendur në Filipinet jugore.

Rrëshqitjet e dheut dhe përmbytjet janë të zakonshme në këtë vend të Azisë Juglindore, një arkipelag me më shumë se 7600 ishuj që goditet nga rreth 20 stuhi tropikale në vit.

BalkanWeb