Ngrihu dhe shkëlqe: 9 këshillat kryesore për t’u zgjuar nga shtrati në mëngjes

137

Jeni lodhur duke shtyrë zilen tuaj të mëngjesit? A ju duket një luftë e përditshme të zvarriteni nga shtrati juaj dhe të filloni ditën tuaj? Nëse po, nuk jeni vetëm. Le të mësojmë disa këshilla të dobishme për t’u zgjuar me pozitivitet në mëngjes.

  1. Vendosni një orar të qëndrueshëm të gjumit

Mbajtja e një orari të rregullt të gjumit është jetike për një rutinë të shëndetshme të gjumit. Synoni të flini dhe të zgjoheni në kohë të qëndrueshme çdo ditë, duke përfshirë fundjavat. Kjo do të ndihmojë në rregullimin e orës së brendshme të trupit tuaj dhe përmirësimin e cilësisë së gjumit. Duke e trajnuar trupin tuaj për të ndjekur një rutinë, do ta keni më të lehtë të zgjoheni duke u ndjerë të freskët dhe energjik

  1. Krijoni një rutinë qetësuese para gjumit

Krijimi i një rutine qetësuese para gjumit mund t’i tregojë trupit tuaj se është koha për t’u çlodhur dhe për t’u përgatitur për pushim. Angazhohuni në aktivitete relaksuese si leximi i një libri, marrja e një dush të ngrohtë, dëgjimi i muzikës së qetë ose praktikimi i shtrirjeve të buta që ju ndihmojnë të relaksoheni. Shmangni aktivitetet stimuluese, ekranet me shkëlqim dhe marrjen e kafeinës afër kohës së gjumit, pasi ato mund të ndërhyjnë në aftësinë tuaj për të fjetur dhe për të qëndruar në gjumë.

  1. Krijoni një mjedis tërheqës gjumi

Sigurohuni që dysheku dhe jastëkët tuaj të jenë të rehatshëm dhe mbështetës. Mbajeni dhomën tuaj të gjumit të freskët, të errët dhe të qetë për gjumë më të mirë.

  1. Përdorni dritën në avantazhin tuaj

Drita luan një rol vendimtar në rregullimin e ciklit tuaj gjumë-zgjim. Ekspozimi ndaj dritës natyrale gjatë ditës ndihmon për të mbajtur nën kontroll orën tuaj të brendshme dhe rrit vigjilencën. Në mëngjes, hapni perdet ose dilni jashtë për të thithur pak dritën e diellit.  Nëse drita e ditës është e kufizuar, mendoni të investoni në një orë alarmi që simulon agimin, e cila gradualisht ndriçon dhomën tuaj për të imituar diellin që po lind.

  1. Gjeni një orë alarmi që funksionon për ju

Tingulli i orës me zile ose mund t’ju zgjojë ose mund t’ju largojë gradualisht nga gjumi. Eksperimentoni me lloje të ndryshme alarmesh për të gjetur atë që ju përshtatet më së miri.  Disa njerëz preferojnë tinguj të butë të natyrës ose melodi qetësuese, ndërsa të tjerë mendojnë se një ton tradicional alarmi është më efektiv.

  1. Lëvizni orën tuaj me zile nëpër dhomë

Është e vështirë t’i rezistosh goditjes së shtyrjes kur alarmi është pranë teje. Për të kapërcyer këtë zakon, vendoseni orën me zile ose smartfonin në të gjithë dhomën nga shtrati.  Kjo ju detyron të ngriheni fizikisht nga shtrati dhe të fikni alarmin, duke e bërë më të vështirë zvarritjen.

  1. Keni një arsye bindëse për t’u ngritur

Ndonjëherë, gjetja e motivimit për t’u ngritur nga shtrati është një çështje e të paturit diçka emocionuese ose domethënëse për të pritur. Pavarësisht nëse është një mëngjes i shijshëm, një vrapim në mëngjes, ose disa momente paqeje dhe qetësie përpara se të fillojë kaosi i ditës, të kesh një arsye bindëse për t’u ngritur dhe për të shkëlqyer mund të bëjë ndryshimin. Trajtojeni veten me një mëngjes të shijshëm dhe të shëndetshëm që mezi prisni ta shijoni. Planifikoni përpara dhe përgatitni një vakt të shijshëm ose kënaquni me ëmbëlsirën tuaj të preferuar të mëngjesit.

  1. Filloni me një rutinë mëngjesi që ju pëlqen

Krijoni një rutinë mëngjesi që ndez entuziazmin tuaj dhe vendos një ton pozitiv për ditën. Përfshini aktivitete që ju ngrenë dhe ju japin energji. Mund të jetë çdo gjë, nga praktikimi i jogës ose meditimi deri te dëgjimi i muzikës emocionuese ose ditari. Duke u angazhuar në aktivitetet që doni, do të jeni më të motivuar për të lënë komoditetin e shtratit tuaj dhe për të nisur ditën.

  1. Qëndroni të qëndrueshëm dhe jini të durueshëm

Zhvillimi i zakoneve të reja kërkon kohë dhe durim. Konsistenca është thelbësore kur bëhet fjalë për të dalë nga shtrati në mëngjes. Përmbajuni orarit të gjumit, rutinës së gjumit dhe ritualeve të mëngjesit, edhe në ditët kur ndiheni të tunduar të shtypni butonin e gjumit.  Me kalimin e kohës, trupi juaj do të përshtatet me rutinën dhe zgjimi do të bëhet më i lehtë dhe më i natyrshëm. Mund të ketë ditë kur rrëshqiteni dhe përpiqeni të ngriheni nga shtrati. është në rregull!  Mos harroni se çdo ditë është një mundësi e re për të filluar nga e para.