Një burrë vdes pasi përplasi makinën e tij me aligatorin gjigant

Një burrë nga Florida ka vdekur pasi përplasi makinën e tij me një aligator me 11 këmbë.

John Hopkins, 59 vjeç, ishte duke vozitur drejt lindjes në County Road 672 në LIthia, rreth dy milje në perëndim të County Road 39, kur ai goditi një aligator rreth 3 metra të gjatë në rrugë. Lithia është rreth 25 milje në lindje të Tampa.

Makina e Hopkins “doli nga rruga” dhe u kthye në një kanal, ku një shofer kalimtar e vuri re dhe thirri 911, tha zyra e sherifit,

Hopkins dhe aligatori vdiqën të dy kur detektivët mbërritën në vendngjarje.

Florida dhe Luiziana kanë popullsinë më të madhe të aligatorëve në vend – me rreth 1.3 milionë aligatorë të egër vetëm në Florida, sipas Komisionit për Ruajtjen e Peshkut dhe Botës së Egër në Florida.

Megjithatë, një përfaqësues i Zyrës së Sherifit të Qarkut Hillsborough tha për CNN-in se përplasjet e makinave që përfshijnë aligatorë “nuk janë të zakonshme”.

Zyra e sherifit do të kryejë një hetim standard të aksidentit fatal për të përcaktuar se cilët faktorë kanë çuar në aksident.