Përplasje në Kuvend| Kurti: Mos më shit moral, e prite Radoiçiqin në zyrë, Haradinaj: Je në tavolinë me Rakiqin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe ish-kryeministri Ramush Haradinaj kanë debatuar ashpër në Kuvend lidhur me situatën e krijuar së fundmi në veri të Kosovës.

Fillimisht Haradinaj ironizoi me Kurtin duke e quajtura “good gay” si dhe pati kritika për tërheqjen nga veriu.

Në kundërpërgjigjen e tij Kurti fillimisht tha se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiq ishte pritur nga Haradinaj në zyrën e kryeministrit.

“Vetëm ta keni parasysh, para 4 viteve kryekrimineli atje është pritur në zyrën e kryeministrit. A sot ka fletëarrest dhe është në listën e zezë të Thesarit amerikan. Ky është dallim i madh… Andaj ju lutem mos më shisni moral dhe patriotizëm sepse ju njohim mirë”, tha Kurti.

I menjëhershëm ka qenë reagimi i Haradinajt i cili i tha Kurtit të mos merrte merita për listën e zezë të SHBA-së, por të marrë masa për ministrin Goran Rakiq.

“Kryeministri tha ‘mos shit moral’. Vërtetë s’kam kujt me ia shitë, se ia kisha shitë. Por atij që është bërë ‘good guy’ më s’di në çfarë drejtimi me i shitë moral… Mos merr merita për listën e zezë, tregona çka po bëhet me Rakiqin tënd. Njëjtë si ai tjetri është. Ti je në tavolinë me të”, tha ai.

Tutje Kurti replikoi duke thënë se është ‘good guy’.

“Gjithmonë kam qenë ‘good guy’. Absolutisht unë nuk e kuptoj çfarë vlere paska mos me qenë ‘good guy’”, tha ai ndër tjerash.