Rrëzohet një aeroplan ushtarak rus në Siri

Një aeroplan ushtarak transportues rus është rrëzuar në Siri duke vrarë 26 pasagjerë dhe gjashtë anëtarë të ekuipazhit që besohet të kenë qenë në bord, thotë ministria e mbrojtjes.

Aeroplani An-26 u rrëzua gjatë uljes në bazën ajrore Hmeimim, pranë qytetit bregdetar sirian të Latakisë, raporton BBC, transmeton Indeksonline.

Aeroplani nuk u sulmua, thonë mediat ruse dhe të dhënat paraprake sugjerojnë se një mosfunksionim teknik mund të ketë shkaktuar rrëzimin.