Barcelona apo Real Madrid, cila ka më shumë gola në histori të La Ligas

0
187

Barcelona është duke zvogëluar goldallimin me Real Madridin në vitet e fundit edhe për trofe dhe ata tani janë afër për t’i zënë rivalët e tyre më të mëdhenj edhe në pikëpamje të shënimit të golave

Deria Los Blancos (33) kanë gjashtë tituj më shumë se Barcelona (27), ata shumë shpejt do të del përpara edhe me gola.

Real Madridi ka më shumë gola në ligë prej që kishte dal shumë përpara Barcelonës në sezonin 1962/63. Në fund të asaj fushate, Los Blancos kishin shënuar 1981 gola krahasuar me Blaugranan që kishin shënuar 1958.

Që nga ajo kohë, Real Madridi kishte më shumë gola të shënuar. Në fakt, ata ishin përpara me 139 gola deri në sezonin 1989/90.

Kur Cristiano Ronaldo u larguar për në Juventus në verën e vitit 2018, Real Madridi ishte përpara për 42 gola në ligë.

Tani Barcelona është vetëm një gol para Rea Madridit të cilët kanë shënuar 6137 gola dhe ky rekord mund të barazohet në mes të rivalëve gjatë këtij vikendi. /GazetaExpress/