Komisioni Evropian: Kosova dhe Serbia pa i zgjedhur problemet le të harrojnë BE-në

0
698

Zëdhënësi i Komisionit Evropian, Margaritis Shinas i ka dërguar mesazh Kosovës dhe Serbisë për të zgjedhur problemet me njëra-tjetrën nëse duan të anëtarësohen në Bashkimin Evropian.

“Problemet dypalëshe nuk duhet të importohen në BE. Është e nevojshme të vazhdohet procesi i dialogut.”, u shpreh Shinas për Tanjug.

Kurse në pyetjen se kur do të vazhdoj dialogu, komisionari evropian nuk ktheu përgjigje, transmeton Indeksonline.

Ndërsa sa i përket taksës së vendosur nga Kosova për produktet serbe tha se nuk është sinjal që mbështet rrugën evropiane.

Kurse, i pyetur se a ka BE fuqi për të bindur Kosovën për ta hequr taksën, Shinas është përgjigjur kështu: “Unë mendoj se mesazhi kuptohet dhe do të vazhdojmë të paraqesim qëndrimin tonë”.