Kosova mposhtet nga Danimarka, nuk kualifikohet për Eurobasket 2025

Përfaqësuesja e Kosovës është mposhtur në basketboll nga ajo e Danimarkës me rezultat 63:88 dhe rrjedhimisht e ka humbur mundësinë që të kualifikohet për Eurobasket 2025.

Për t’u kualifikuar, Dardanët do të duhej të fitonim me 7 pikë ose më shumë epërsi, shkruan Klan Kosova.

Ky ishte Rrethi i Tretë Parakualifikues, ku në grup ishte edhe Zvicra, që pësoi katër humbje. Danezët tani kanë katër fitore, kurse Dardanët dy fitore dhe dy humbje.

Danimarka fitoi ndeshjen e parë ndaj Kosovës me rezultat 82:75.

Ndeshja Kosovë-Danimarkë u zhvillua në palestrën “Sezai Surroi” në Prizren, ku e pranishme ishte edhe presidentja Vjosa Osmani për t’i mbështetur Dardanët.