Lista Serbe del me reagim propagandues kundër konfiskimit të pasurisë së kryeterroristit Radojiçiq

Lista Serbe ka lëshuar një reagim propagandues kundër aksionit të sotëm të autoriteteve kosovare të cilat bastisën dhe konfiskuan pasuri të kryeterroristit të Banjskës, Milan Radojiçiq.

Sipas tyre me këto aksione, kryeministri Albin Kurti, po tenton t’i frikësojë serbët.

“Sot në Mitrovicë, në bazë të urdhrit të Albin Kurtit, me qëllim të përshkallëzimit shtesë, në mënyrë të paligjshme dhe të paarsyeshme iu mor shtëpia dhe çatia mbi kokë fëmijëve të Milan Radoiçiqit nga Kosova, por edhe për të frikësuar të gjithë serbët dhe për t’u dhënë atyre një mesazh se nuk kanë vend këtu”.

“Në emër të Listës Serbe dhe të gjithë popullit serb pyesim veten nëse presioni për emigrimin e serbëve dhe fëmijëve serbë është bërë gjë normale dhe vlerë evropiane e shekullit XI? A është faji i secilit prej nesh sepse ai është serb, dhe kjo është një arsye mjaft e mjaftueshme për shtypje dhe dëbim nga ky rajon? A janë të vetëdijshëm përfaqësuesit ndërkombëtarë se duke heshtur janë bërë bashkëfajtorë të dukshëm në dëbimin e serbëve?”, thuhet në reagimin e Listës Serbe.

Sot gjatë ditës është bërë konfiskimi i restorantit dhe banesës së Milan Radoiçiqit në veri të Mitrovicës. Lajmin për Klankosova.tv e ka konfirmuar zëvendësdrejtori i policisë për rajonin e veriut, Veton Elshani, i cili tha se banesa ndodhet në katin e gjashtë të ndërtesës.

Lini një Përgjigje