Moti i keq në SHBA, katër të vdekur e mijëra persona pa energji elektrike

0
209
Motorist drive along a snow covered Interstate-94 in Detroit, Michigan January 2, 2014. The first major winter storm of 2014 bore down on the northeastern United States on Thursday with heavy snow, Arctic temperatures and strong winds just as many people were returning from holiday breaks. REUTERS/Joshua Lott (UNITED STATES - Tags: ENVIRONMENT) ORG XMIT: JL411

Të paktën katër persona kanë humbur jetën, më shumë se 1 mijë fluturime janë anuluar dhe me mijëra vetë kanë mbetur pa energji elektrike në pjesë të ndryshme të shtatë shteteve, nga Teksasi në Miçigan, si pasojë e një stuhie masive dëbore, që u shoqërua të shtunën edhe me breshër.

Sipas ekspertëve “rreziku i vërtetë pritet të vijë nga erërat e forta dhe akumulimi i akullit”.

Dy persona humbën jetën ndërsa stuhia shkatërroi rulotin e tyre në Luizianën veri-perëndimore të premten vonë. Media lokale njoftoi se një person i tretë vdiq pasi një pemë ra në shtëpinë e tij po në të njëjtin shtet.

Ndërsa personi i katërt humbi jetën të premten kur makina e tij doli nga rruga në një kthesë në Dallas, sipas rrjetit televiziv NBC.

Pasditën e së shtunën rreth 200 mijë shtëpi e biznese vazhdojnë të jenë pa energji elektrike në Teksas, Luizianë, Misisipi, Arkansas, Tenesi, Ilinois dhe Miçigan, pasdites e shtunës./VOA/