Pse nuk duhet të pini ujë para se të shkoni për të fjetur

Kjo është e vetmja kohë që ju nuk duhet të pini ujë. Dhe arsyeja është me të vërtetë mjaft logjike. Uji është një nga elementët më kritikë të trupit të njeriut. Kur ju nuk pini mjaft ujë, trupi juaj bëhet më i dehidratuar –gjë që ju bën të ndiheni më të dobët dhe zvogëlon motivimin – mund të ndiheni sikur jeni gjithmonë i uritur, dhe, çuditërisht, mund t’ju bëjë të dukeni të fryrë.
Kjo ndodh për shkak se trupi juaj përpiqet të mbajë çdo pikë të fundit të ujit që mundet kur të jeni të dehidruar, gjë që mund t’ju bëjë të dukeni sikur keni vënë peshë. Për këto arsye, një nga këshilla më të mira për humbjen e peshës nëse hani këtë apo jo këtë vakt, rezulton në atë që trupit tuaj i bëhet një favor dhe për të rrëmbyer një shishe të ripërdorshme të ujit.
Eksperti i dietës Jim White, RD, ACSM rekomandon standardin e 64 gram ujë në ditë, ose të 8 gotave në ditë. Duke pirë masën e rekomanduar, qëllimi i humbjes së peshës bëhet më i arritshëm. Futja e mjaftueshme e ujit ka aftësinë për të rritur metabolizmin tuaj, t’ju ndihmojë të ndiheni më të plotë më gjatë dhe madje të mbani nivelet e energjisë në një nivel të lartë.
Një rishikim i fundit i botuar në revistën Obesity zbuloi se gratë në katër dieta të ndryshme, por të njohura, të gjithë përjetuan humbje më të madhe të peshës kur pinin më shumë ujë. Ishte krejtësisht e qëllimshme që uji i pijshëm nuk ishte vendosur në listën tonë të 30 gjërave për të bërë para shtratit për të humbur peshë. Erin Palinski-2 Wade, RD, CDE shpjegon: “Nëse pini shumë ujë para se të shkoni në shtrat, mund të zgjohesh disa herë gjatë natës për të urinuar”.
Jo vetëm konsumimi i uji, por edhe gjumi dihet të jetë një faktor kyç në marrjen e qëllimeve tuaja të humbjes në peshe. 6-8 orë të rekomanduara me të vërtetë bëjnë një ndryshim në jetën tonë. Në fakt, Shoqëria e Kërkimit të Fjetjes zbuloi se ata që flinin shumë pak (5-6 orë) dhe ata që flinin shumë (9-10 orë) ishin më të prirur për të pasur një rrezik në rritje e shtimit të peshës.
Zgjohuni dhe filloni ditën me një gotë të bukur ujë. Duke vazhduar të qëndroni më të hidratuar ju do të përjetoni përfitime të mëdha. Dhe nëse po planifikoni të fikni dritat rreth orës 11:00, ngadalësoni rreth orës 8:00. për t’i dhënë trupit tuaj mjaft kohë për të përpunuar ujin dhe për të lejuar vetes një pushim prej shtatë orë gjumë.