Rennes fiton Kupën e Francës, fiton pas ekzekutimit të penalltive ndaj PSG-së (video)

Rennes ka fituar Kupën e Francës, ku pas ekzekutimit të penalltive e ka mposhtur Paris Saint Germain, raporton Fokusi.info.

Rennes dhe PSG gjatë lojës së rregullt luajtën baraz  2 – 2, ndërsa pas goditjes së 11-metërshave triumfoi ekipi i Rennes.

PSG kaloi në avantazh në minutën e 13-të me golin e bukur të Dani Alves, kurse Neymar dyfishoi epërsinë në minutën e 21-të për rezultatin 0 – 2.

Mirëpo, Rennes nuk u dorëzua, pasi që në minutën e 40-të Presnel Kimpembe shënoi autogol për ta ngushtuar epërsinë 1 – 2. Kurse, në pjesën e dytë, Mexer barazoi në minutën e 66-të në 2 – 2. Me këtë rezultat, skuadrat shkuan në vazhdime dhe më nuk pati gola.

Në minutën e 118 Kylian Mbappe mori karton të kuq.

Pas ekzekutimit të penalltive, Rennes triumfoi 6 – 5, duke fituar kështu Kupën e Francës.