Argjentina fiton ndaj Katarit, kualifikohet në çerekfinale të Kupës së Amerikës (video)

Argjentina e ka siguruar kalimin në fazën e mëtutjeshme të Kupës së Amerikës.

Kjo pasi, Messi me shokë mposhtën Katarin me rezultat 0 – 2.

Argjentina kaloi në avantazh shumë shpejtë, ku pas një gabimi amatoreskt të mbojtjes së Katarit, Lautaro Martinez  e shfrytëzoi dhe shënoi golin e epërsisë në minutën e 4-të për    0 – 1.

Rezultati përfundimtar u vulos tetë minuta para fundit, kur një depërtim i bukur i Kun Agueros në minutën e 82-të i siguroi Agjentinës përfundimisht plasmanin në raundin tjetër të Kupës së Amerikës.

Në anën tjetër, në ndeshjen tjetër të grupit B – Kolumbia arriti fitore minimale ndaj Paraguajit dhe përfundoi në vendin e parë në grup me 9 pikë, e ndjekur nga Argjentina me 4 pikë, ndërsa paraguajanët bien në pozitën e tretë, por kanë ende shpresa për kualifikim.