Kur Evropa punon – Ne festojmë!

Shkruan: Idriz Ismajli Jam ulur ne verandën e vendosur ne oborr dhe po shijoj bukurinë...

Banorët e fshatrave të Istogut janë në hall me tymin e mbeturinave! Komuna, nuk e çanë kokën fare!

Shkruan: Sali Kabashi Tash e sa vite banorët e disa fshatrave të Istogut janë të...

1 Maji – festë apo protestë në Kosovë

 Shkruan: Shpëtim Morina Festa e 1 Majit njihet në gjithë botën si festa e punëtorëve....

Në përmbylljen e një teme që nuk mbyllet

Shkruan: Bedri Islami Për tri ditë me radhë, në DITA jam përpjekur të shfaq mendimin...

SHTETI NUK ËSHTË ORGANIZËM NJËQELIZOR!

Shkruan: Shukri Klinaku Keni pa njerëz që kritikojnë e shfryjnë me mllef kundër zyrtarëve të...

Lufta e re e ftohtë po gatuhet në Siri

Shkruan: Dmitri Trenin Antonio Guterres, Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, së fundmi tha...

Mundësia e dyfishtë e Evropës

Shkruajnë: Kemal Dervis dhe Caroline Conroy Evropa duhet të marrë një vendim. Mund të mos bëjë...

Ja faktet që shembin mitin e “dyndjes së madhe serbe”

Shkruan: Col Mehmeti «Për fisin e Kelmendit, që fillimisht u ngulit në Kosovë, dihet që...

Nëntëmbëdhjetë vite nga rënia heroike e dëshmorit, Gëzim (Rasim) Rama

Shkruan: Safet Hasani, PhD Sot më 10 prill të vitit 2018, gjegjësisht, në mesditën e...

Liberalizimi i vizave – Përgjegjësia e institucioneve shtetërore

Shkruan: Shpëtim Morina Institucionet qeverisëse në Republikën e Kosovës në vazhdimësi marrin rekomandime nga ana...

Sadri Zeneli-Intelektuali dhe Ushtaraku i paharruar i UÇK -së

Shkruan: Erald Selca U bën sot 19 vite nga rënia heroike e burrit të madh...

NASER IMERI NUK NA DUHET…

Shkruan: Fazli Muharremi Naseri nuk na duhet sepse që një kohë e ka kthyer në...