Parashikimi i motit për Shqipëri

521

Sipas Shërbimit Metetorologjik Ushtarak, vendi ka hyrë në një paqëndrueshmëri, e cila do të vijojë dhe në ditët e ardhshme. Për pasojë në vend do të mbizotërojnë vranësirat dhe reshjet e shiut, të cilat do të marrin hera herës impulse në formën e shtrëngatave, rrebeshit me rrufe.

Në shumicën e qarqeve reshjet do të vijojnë mesatare, në qarkun Korçë, Vlorë dhe Gjirokastër reshjet priten të jenë mesatare deri lokalisht intensive të shoqëruara me shtrëngata.

Sot temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë: në bregdet: 11 / 18 °C, në vendet e ulëta: 10 / 19 °C dhe në vendet malore: 6 / 13 °C.

Ndërsa era pritet të fryjë mesatare deri e fortë në bregdet dhe Jug të vendit.