Shifra rekord/ Njerëzit duan t’u vënë emrat fëmijëve të tyre ‘Barbie’ dhe ‘Ken’

“Barbie” ka filluar të marrë dimensione fenomenale, me filmin e njohur që thyen rekorde. Filmi me Margot Robbie dhe Ryan Gosling, përveç shitjeve masive të biletave, ka ndikuar shumë tek ata që e kanë parë dhe jo vetëm.

Siç raportohet nga IGN, një nga faqet më të njohura të emërtimit, “Nameberry” raportoi se kërkimet për emrin Barbie (shkurtim i Barbara) janë rritur me 603% që nga publikimi i trailerit të parë për filmin. E njëjta gjë me fjalën Ken, e cila gjithashtu është rritur në kërkime dhe është rritur me 293%.

Emri Barbie aktualisht renditet në 1896-ën në emrat më të njohur të vajzave në botë, ndërsa Ken-Kenneth është në vendin e 113-të.

E njëjta gjë vlen edhe për faqen e njohur të emrave të bebeve, BabyNames. Një zyrtar i faqes në internet i tha TMZ se ka parë një rritje prej 300% në kërkimet për “Barbie” që nga korriku. “Ken” gjithashtu është rritur në qiell, me kërkime 200%./abcnews.al