Aktivisti i VV-së shkruan poezi interesante për Albin Kurtin

Aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje, Lulzim Gacaferri, ka shkruar një poezi për kryeministrin në ardhje, Albin Kurti dhe fitoren e tij në zgjedhjet e fundit në Kosovë.

Përmes një shkrimi në llogarinë e tij në facebook, Gacaferri poezinë e tij e ka titulluar me emrin “ErdhiDita”, teksa lartëson figurën e Kurtit dhe thumbon krerët e ish-koalicionit PAN (PDK, AAK, NISMA).

Lexoni poezinë e plotë nga Lulzim Gacaferri:

ErdhiDita

Erdhi Dita që kemi pritur
doren lartë e zemër t‘ndritur
shikim t‘preht Burr Malsor
nder i madhë për Kombin tonë!

Erdhi Dita u shuajt Terri
Pan-Hajnin e kaploj tmerri
Korupsionarë e KOKË GOMAR
faqëzi e t’palar, sot do mbesi

HAJDUT KLLOSHAR!

Erdhi FUNDI i Pan-Hajnisë
çkapje t‘shtetit Deshmorëve
t‘lirisë i gëzon burrat e Historis
nderon Kombin e Shqipers!

Erdhi Dita e gezimit
Qeverisë ju kthy besimi
qytetarët janë betu kurr mu
hajna mos më voto
Shtetin tanë më nderu
Deshmorët e kombit më i kujtu
Pan-Hajninë në burg më i quë!

ErdhiDita!!
LG

03.02.2020 München