Gara për Këpucën e Artë 2018/19, prijnë Messi e Mbappe

667

Me formën e mirë në këtë sezon, Messi iu ka bërë me dije lojtarëve tjerë se ende mbetet kanditati kryesor për të fituar Këpucen e Artë, të treten radhazi dhe të gjashtën në karrieren e tij.

Deri tani argjentinasi qëndron në vendin e parë, i ndjekur nga Kylian Mbappe, Quagliarella, Cristiano Ronaldo etj.

Messi prinë me 26 gola e me 52 pikë, Mbappe e ndjek me 24 gola e 48 pikë, pastaj vijnë Quagliarella e Ronaldo me nga 19 gola e nga 38 pikë, ndërsa në vendin e pestë është, Krzysztof Piatek me 18 gola e 36 pikë.

Kjo është lista e plotë për Këpucen e Artë në sezonin 2018/19:

  1. Messi (Barcelona) 26 gola (52)

2. Mbappe (PSG) 24 gola (48)

3. Quagliarella (Sampdoria) 19 gola (38)

4. Ronaldo (Juventus) 19 gola (38)

5. Piatek (Genoa/Milan) 18 gola (36)

6. Aguero (Manchester City) 18 gola (36)

7. Sallah (Liverpool) 17 gola (34)

8. Cavani (PSG) 17 gola (34)

9. Kane (Tottenham) 17 gola (34)

10. Lewandowski (Bayern) 17 gola (34)

11. Aubameyang (Arsenal) 17 gola (34)

12. Suarez (Barceloana) 17 gola (34)