Menu Mbylle

Policia shkon nëpër ahengje familjare “e paftuar”, konfiskon armë

Policia e Prizrenit ka bërë të ditur se ka konfiskuar dy armë të zjarrit të cilat janë përdorur nëpër ahengje familjare në Suharekë.

Në rastin e parë në komunën e Suharekës, në fshatin Studenqan pas intervenimit policor, për shkak të shkaktimit të rrezikshëm nga përdorimi i armëve të zjarrit në ahengje familjare, janë sekuestruar dy armë zjarri.

“Arma e sekuestruar nga Policia është e tipit kallashnikov AK47 dhe një karikator i zbrazur. Në rastin e dytë Policia ka sekuestruar një revolver të tipit “Colt” dhe 10 gëzhoja të mbetura në vendin e ngjarjes. Në vendin e ngjarjes kanë dalë Njësia e Krimteknikës të cilët kanë sekuestruar armët e dyshimta”, bëhet e ditur në një komunikatë të policisë.

Në lidhje me këtë rast është informuar prokurori kujdestar i Shtetit dhe rastet shkojnë në procedurë të rregullt hetimore.

Policia e Kosovës apelon përsëri që përdorimi i armëve të zjarrit në ahengje familjare përveç shkaktimit të rrezikshëm përbën edhe vepër penale me pasoja, andaj kërkojmë që të “festohet me zemër e jo me armë”, me qëllim që gëzimi të mos shndërrohet në hidhërim. /GazetaExpress