Rusia kufizon qasjen në Facebook

0
110

Rusia ka njoftuar se po kufizon aksesin në Facebook, duke e akuzuar atë për “censurim” të mediave ruse.

Rregullatori shtetëror i komunikimeve “Roskomnadzor” tha se Facebook kishte injoruar kërkesat e tij për të hequr kufizimet në katër media ruse në platformën e tij: agjencia e lajmeve RIA, TV Zvezda e Ministrisë së Mbrojtjes, dhe faqet e internetit gazeta.ru dhe lenta.ru, shkruan BBC.

Nick Clegg, nënkryetari i Meta, i cili zotëron Facebook, tha se kompania e mediave sociale refuzoi një kërkesë nga autoritetet ruse për të ndaluar kontrollin e fakteve të katër organizatave mediatike.

Moska është përpjekur të ushtrojë kontroll më të fortë mbi internetin dhe teknologjinë e madhe për disa vite.

Nuk është ende e qartë se çfarë do të përfshijnë kufizimet e Rusisë në Facebook. Moska më parë ka ngadalësuar shpejtësinë e Twitter.