Si ta tejkaloni gripin?

Gripi, apo influenza”, është një sëmundje infektoze që shkaktohet nga virusi influenza. Simptomat mund të jenë të të ndryshme, po nga më të zakonshmet janë temperatura e lartë, kollitja, kokëdhembja, dhimbja e muskujve dhe ndjesia e lodhjes.
Gripi mund të zgjasë më shumë se dy muaj, dhe komplikimet e kësaj sëmundjeje, mund të ju shkaktojnë edhe pneunomi, transmeton Klan Kosova.
Ja disa këshilla se si ta tejkaloni gripin:
Konsumoni sa më shumë vitaminën C;
Rrisni dozat e zinkut, pasi që ky mineral e lufton shumë mirë virusin e gripit, dhe evitojeni konsumimin e yndyrave dhe sheqerit;
Konsumoni unë për shkak se kështu e ndihmoni sistemin imunitar ta luftojë gripin;
Konsumoni çaj të zi ose jeshil me mjaltë;
Lajini duart me sapun pas çdo kollitje apo teshtime;
Flini 7-9-të orë në gjumë;
Konsumoni hudhra.