Union Berlini në Bundesligë për herë të parë në histori, rrëzon Stuttgartin një kategori më poshtë

Union Berlini është emri më i ri në Bundesliga, pasi e ka eliminuar Stuttgartin në ndeshjen play-off.

Skuadra nga kryeqyteti mori një barazim 2 – 2 në ndeshjen e parë si mysafire ndaj Stuttgartit, ndërsa sot në mbrëmje barazuan pa gola, duke ia dhënë mundësinë berlinasve të kalojë në elitë.

Kjo do të jetë hera e parë që Union Berlin do të jetë në elitë.

Stuttgarti për disa sezone ka qenë duke vuajtur dhe sillej në zonën e fundit.

Edhe pse me era të njohur Stuttgarti nuk arrti ta gjejë portën në ndeshjen e dytë, ku kryeqytetasit e ruajtën shumë mirë rezultatin./Telegrafi/