Wenger tregon se sa afër ishte të nënshkruante me Ronaldon dhe Kanten

Arsene Wenger pretendon se Arsenali mund të kishte nënshkruar me Cristiano Ronaldon në 2003 nëse do të ishte ‘vetëm një pjesë më e shpejtë’ përpara se Manchester United t’i mposhtte.

Në atë kohë, Ronaldo ishte një 17-vjeçar relativisht i panjohur në Sporting Lisbonës, ndërsa Wenger ishte në krye të një skuadre të Arsenalit që së bashku me United ishin sfiduesit kryesorë për titullin e Premier Ligës.

22 vitet e Wengerit në Arsenal para largimit në 2018 ishin të njohura për klubin që humbi lojtarët yje brenda në duart e tyre, pasi nuk arriti gjithashtu të sigurojë Zlatan Ibrahimovicin në fillim të karrierës së tij pasi i ofroi vetëm një provë dhe jo një kontratë.

Por Ronaldo mund të jetë më i madhi, me Wenger që pranoi se ishin vetëm “disa ditë” larg përfundimit të një marrëveshjeje.

Kur u pyet nga Ian Wright për ‘Sport Bible’ për lojtarët për të cilët u pendua që nuk nënshkroi, Wenger u përgjigj: “Sigurisht, Cristiano Ronaldo.

“Ishte e mundur dhe nëse do të kishim qenë pak më shpejt, disa ditë, sepse ne kishim rënë dakord, dhe Man United erdhi pesë, gjashtë ditë më vonë.

Kështu që unë do të thoja në fillim të karrierës sime, Cristiano Ronaldo. Dhe fundi i karrierës sime, N’Golo Kante.’

Arsenali ishte përpjekur të nënshkruante Kanten nga Leicester City në vitin 2016, pasi ai i ndihmoi ata drejt një titulli mahnitës të Premierligës përpara se të tërhiqej nga gara.

Por i pyetur nga Wright nëse ai ishte vërtet afër nënshkrimit të mesfushorit mbrojtës, i cili tani luan te Chelsea, Wenger kujtoi gjithashtu se si ai për pak e zbarkoi yllin e Francës para se të bashkohej me Leicester.

‘Lehtë. Sepse ai luajti në një klub në Paris.

“Ky quhet Suresnes, ku një nga miqtë e mi më të mirë është drejtor dhe ai më tha “Të lutem, unë kam një lojtar që ne e dimë se është i pabesueshëm. Askush nuk e dëshiron atë në Francë”.

“Ai e mori në makinën e tij dhe udhëtoi me të nga klubi në klub, dhe më në fund një klub nga divizioni i tretë në Francë mori N’Golo Kante.

“Është një histori e pabesueshme, N’Golo Kante – mund të bësh edhe një film me të.

“Ai është diçka që nuk e gjen shpesh. Ai e fiton topin pa bërë asnjë faull. Dhe menjëherë, ai e lëviz topin përpara.’

Kante luajti si një lojtar i ri në Suresnes midis 1999 dhe 2010 përpara se të transferohej në Boulogne ku bëri debutimin e tij për seniorët.

Nga atje ai nënshkroi për Caen në 2013, ku dhelprat zgjodhën 30-vjeçarin tani për vetëm 5.6 milion £ dy vjet më vonë.