Zelensky i gatshëm të bisedojë direkt me Putinin

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është i gatshëm të bisedojë drejtpërdrejt me presidentin rus Vladimir Putin por thotë se nuk do të bëjë asnjë kompromis me pozicionin rus gjatë këtyre negociatave.

Kështu tha zëvendësi i tij për CNN.

Megjithëse bisedimet midis ministrave të jashtëm të Ukrainës dhe Rusisë, të mbajtura të enjten në qytetin turk të Antalias, nuk sollën ndonjë përparim të madh, Ukraina nuk kishte qenë shumë optimiste që në fillim, tha Igor Zhovkva, Zëvendës Shefi i Zyrës së Presidentit Ukrainë.

“Kjo është një gjë shumë e mirë që ata takuan, por për fat të keq mund të themi se Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë nuk është ai që merr vendimin përfundimtar. Vendimi përfundimtar për të ndaluar luftën, për të bërë një armëpushim, për të tërhequr trupat merret vetëm nga një person”, tha ai, duke iu referuar Putinit.

Zhovkva tha se megjithëse Zelensky ishte gati për një zgjidhje diplomatike, ai nuk ka dëgjuar personalisht nga presidenti rus apo ndihmësit e tij.

“Gjëja e fundit që dëgjova prej tyre ishte që ne duhet të punojmë ende nën formatin e dy delegacioneve … Por, shikoni, as marrëveshjet e arritura gjatë këtyre negociatave nuk mbahen,” tha Zhovkva, duke treguar për korridoret humanitare në Ukrainë.

Çfarë është e gatshme të japë Ukraina? Zhovkva tha se Ukraina ishte e hapur ndaj neutralitetit “nëse blloku i NATO-s nuk është gati për momentin të pranojë Ukrainën”.

“Por në të njëjtën kohë, ne kemi nevojë për garanci të forta sigurie për Ukrainën, kështu që këto luftëra të tmerrshme, ky agresion i tmerrshëm nuk do të përsëriten në të ardhmen”, shtoi ai, transmeton Lajmi.net

Zhovkva tha se Ukraina dëshironte të punonte me Putinin dhe fqinjët e tij për të krijuar një sistem që ai e quajti “sistemi i rinovuar i sigurisë së Evropës”.

“Vendi im, populli ukrainas meriton të bëhet pjesë e familjes evropiane…Ukraina po lufton për sigurinë e gjithë Evropës. Pra, kur presidenti (francez) (Emmanuel) Macron flet për sigurinë e mundshme evropiane, si mund të flasë pa pasur Presidentin Zelensky në tryezë? Pa pasur Presidentin Zelensky dhe Ukrainën në Bashkimin Evropian?” ka thënë Zhovkva.