Zhdukja e MH370, rrëmbyesit ‘helmuan pasagjerët me çaj’ dhe ikën në Filipine

0
268

Eksperti i aviacionit Ismail Hammad ka dhënë një pasqyrë në momentet e fundit të fluturimit të aeroplanit të zhdukur të Malajzisë dhe 239 pasagjerëve dhe ekuipazhit të tij.

Avioni i humbur MH370 u mor nga rrëmbyesit të cilët mund të kenë vendosur diçka në çajin e pasagjerëve për t’i helmuar, para se të fluturonin në Filipine, ka pohuar një ekspert.

Në një bisedë ekskluzive për ‘Daily Star Online’, eksperti egjiptian i aviacionit Ismail Hammad shpjegoi atë që ai beson se i ndodhi aeroplanit të zhdukur.

Aeroplani i kompanisë ajrore së Malajzisë Boeing 777 u zhduk pasi fluturoi nga kryeqyteti Kuala Lumpur për në Pekin më 8 mars 2014.

Të gjithë 239 pasagjerë dhe ekuipazhi në aeroplan mungojnë, supozohet se kanë vdekur.

“Nuk dyshoj se ajo që ndodhi ishte një gjë kolektive që preku të gjithë ata që ishin në aeroplan. Rrëmbyesi duhej të kontrollonte pasagjerët, ekuipazhin dhe personelin e sigurisë në një veprim të përbashkët dhe të shpejtë,” thotë Hammad.

Ai sfidoi gjithashtu teorinë se rrëmbyesit mbytën udhëtarët dhe ekuipazhin duke ulur presionin në aeroplan dhe duke veshur maskën e oksigjenit.

“Unë mendoj se ky veprim nuk do të funksiononte pasi bashkë-piloti ishte pranë tij dhe ai me siguri do të kishte ndërhyrë”.

“Ulja e presionit të aeroplanit në një nivel prej 10.68 km në lartësi do të kishte bërë që ai të shkatërrohej si një kuti cigaresh e shkelur nga këmbët”.

Në vend të kësaj, Ismaili ka një teori tjetër, transmeton KosovaPress.

“Unë mendoj se faktori i përbashkët që bashkon njerëzit e Azisë Juglindore është dashuria e tyre për të pirë çaj, veçanërisht ekipi malajzian i cili është i njohur për të gjithë,” tha ai.

“Shpjegimi më i mundshëm është se rrëmbyesi i ‘goditi ata me çaj të lyer’”.

Ismail gjithashtu tha se ai beson se rrëmbyesi ose rrëmbyesit fluturuan me aeroplanin MH370 në Filipine. Ai thotë se kjo do të kishte më shumë kuptim nëse rrëmbyesit po fluturonin në lindje pasi fluturimi të devijohej nga rruga e tij e planifikuar.

Fluturimi u ngrit nga Kuala Lumpur në orën 12.41 të mëngjesit me kohën lokale, dhe së fundmi bëri kontakt me kontrollin e trafikut ajror rreth 40 minuta më vonë në orën 1.19.

Ai më pas ndryshoi rrugën, dhe u ndoq për herë të fundit nga radari ushtarak në orën 2.22 mbi detin Andaman, 230 milje në verilindje të Penang në Malajzi.

Ismail shpjegon se do të kishte kuptim nëse rrëmbyesit e MH370 ulën aeroplanin në një ishull të pabanuar në Filipine.

Shumë prej këtyre ishujve kanë fusha ajrore me pistat e ndërtuara gjatë Luftës së Dytë Botërore, por që janë shumë të vogla për një avion pasagjerësh të ditëve moderne për t’u ulur.

Aeroplani ka të ngjarë të ketë tejkaluar aksidentalisht në pistën dhe të përfundojë në det.

Në një hetim të ‘Daily Star Online’, u zbulua se Kindley Landing Field do të ishte një nga kandidatët më të mundshëm të zgjedhur nga rrëmbyesit e MH370.