Moti sot në Shqipëri

0
182

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, moti për ditën e sotme parashikohet fillimisht me kthjellime dhe më pas shtim gradual të vranësirave mesatare dhe në relievet malore deri të dendura.

Vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të dobta dhe lokale në një pjesë të madhe të territorit ndërsa në Veriperëndim ato do të jenë në formën e shtrëngatave dhe stuhive afatshkurtra.

Era do të fryjë nga kuadrati i Jugut, e lehtë e përgjatë vijës bregdetare e në momente të përkohshme deri 12 m/sek. Valëzimi parashikohet i forcës 2-3 ballë.

Temperaturat parashikohen:

QYTETET Temperaturat në °C Sigla
Shkodër 20/30 Diell shi
Kukës 17/26 Diell pak shi
Lezhë 20/29 Diell shi
Dibër 16/27 Diell pak shi
Durrës 20/32 Diell pak shi
Tiranë 22/32 Diell pak shi
Elbasan 20/33 Diell pak shi
Berat 18/32 Diell re
Vlorë 21/32 Diell re
Korçë 15/25 Diell re
Gjirokastër 16/33 Diell re
Sarandë 20/31 Diell re